Gergo Szabo si Dani Ungur, campionii campionilor la Sibiu

- Gergo Szabo a castigat lupta la grupa N

- Dani Ungur a castigat lupta la grupa A

- 35 de piloti la startul Sibiu Rally Show 2009
Distribuie pe Facebook

Gergo Szabo si Dani Ungur sunt noii campioni la Sibiu Rally Show. Gergo Szabo, campionul national din 2009, a trecut in finala de la grupa N de Bogdan Marisca, iar Dani Ungur l-a invins, la grupa A, pe Edwin Keleti.

18 piloti la grupa N si 17 la grupa A, un numar record de participanti, au luat startul, sambata 14 noiembrie de la ora 10:30, la Sibiu Rally Show. In prima runda a competitiei au fost programate cate trei manse, la fiecare grupa, primii opt obtinand calificarea in faza urmatoare a competitiei. Gergo Szabo, noul campion national al Romaniei, a fost cel mai rapid la grupa N el castigand toate cele trei manse. In sferturile de finala ale competitiei, la grupa N, s-au calificat si Manu Mihalache, castigatorul din 2008 al Sibiu Rally Show, Valentin Porcisteanu, Bogdan Marisca, Marco Tempestini, Dan Girtofan, Octavian Tarnovean si Victor Dimitriu. Surpriza frumoasa a acestei grupe a fost Octavian Tarnovean, un pilot de 16 ani, campionul la Slalom Paralel, care la debutul cu o masina cu tractiune integrala a reusit sa se califice in sferturile de finala.

Alex Filip a fost cel mai rapid pilot de la grupa A, in prima faza a competitiei, el fiind urmat de Dani Ungur. Rares Tomita, Edwin Keleti, Lucian Sauciuc, Florinel Tincescu, Bogdan Samoila si Ciprian Savu. Si la aceasta grupa, pilotii care au primit un wild-card din partea organizatorilor s-au descurcat excelent. Florinel Tincescu, 16 ani, a concurat in premiera cu un Citroen C2 R2 si s-a clasat pe locul 6, iar Radu David, pilotul de 14 ani care a concurat cu un Volkswagen Glof II, o masina net inferioara celor de grupa A, a terminat pe locul 14.

Lupta in sfeturile de finala a fost extrem de disputata la ambele grupe. Gergo Szabo a ramas cel mai rapid pilot la grupa N, Bogdan Marisca, Valentin Porcisteanu si Marco Tempestini reusind sa se califice si ei in semifinalele Sibiu Rally Show 2009. Manu Mihalache, castigatorul editiei din 2008, nu a reusit sa-si apere titlul, fiind nevoit sa abandoneze in sferturile de finala dupa o iesire in decor. La grupa A, cel mai rapid a fost, de data aceasta Dani Ungur, urmat de Edwin Keleti, Alex Filip si Rares Tomita.

Marco Tempestini a iesit in decor, in prima mansa din semifinale, si Gergo Szabo s-a calificat, fara probleme, in marea finala a competitiei de la Sibiu. In cea de-a doua semifinala, Valentin Porcisteanu a castigat primul duel cu Bogdan Marisca, dar pilotul echipei Napoca Rally Team a revent in forta si a castigat urmatoarele doua manse, asigurandu-si astfel un loc in finala.

Vezi toate pozele (362) Poze Sibiu Rally Show 2009
mai multe
Publicat în categoria: Alte sporturi cu motor DATA PUBLICĂRII: 15 Noiembrie 2009