Rally 2009: Campion mondial decis in Marea Britanie

Fiecare are propria idee in ceea ce priveste o sezon cu adevarat incintant in motorsport. Pentru unii este vorba de a fi martor la spectacolului pilotului care "sfarama", literalmente, pamantul. Pentruu altii, este vorba de cele cateva minute care fac ca soarta campionatului sa fie indecisa paamna in ultima clipa.
Distribuie pe Facebook
Dupa ce a castigat sase din 11 competitii din acest an, campionul Loeb a terminat pe circuitul din Marea Britanie putin in urma rivalului Mikko Hirvonen. Acesta, dupa ce anul trecut s-a situat pe locul 2 in spatele lui Loeb, a obtinut doar patru victorii in acest an. Dupa un sezon plin de emotii, cei doi lideri ai clasamentului au fost separati pe podium de un singur punct. S-a decis, asadar, campionatul mondial la raliuri.

Cu al sau rival foarte aproape in spate, Hirvonen nu a reusit sa-si stabileasca un ritm in etapele de deschidere de vineri. Astfel, Loeb a luat un avans de 9 secunde, care pana la sfarsitul celei de-a saptea etape speciale a fost redus pana la 2,4 secunde. Cu toate acesteam Loeb a reusit sa stabileasca imediat dupa un avans de 25 (!!) de secunde. Orice sansa pe care finlandezul ar fi avut-o sa recupereze timpul pretios au fost pierdute.

Terminand in cu peste un minut dupa Loeb, Hirvonen a ocupat locul secund, dar avantajul de doua punct al francezului l-au ambitionat mai tare pentru Campionatul din 2010. Pe el si pe co-pilotul Daniel Elena. Vor figura, totusi, in arhive cu un record fara precedent la al saselea Campionat Mondial.

Dani Sordo de la Citroen a ocupat pozitia a treia pentru echipa franceza. In final, el a terminat doar cu o secunda in urma lui Hirvonen . Cu pilotul Ford Jari-Matti Latvala, Citroen a reusit sa blocheze pentru a doua oara consecutiv echipa Ford.

Cu sezonul 2009 finalizat, WRC deja incepe pregatirea pentru anul viitor, cand structura campionatului se schimba in Super 2000, cu masini mai mici, cat mai apropiate de vehiculele de productie. Va fi un nou inceput pentru raliuri, inceput care promite un o schimbare pe atat de dramatica pe cat a fost ultimul sezon pentru F1.

Daca Sebastien Loeb si echipa Citroen vor reusi sa transforme noua formula intr-o alta serie de titluri sau daca schimbarile "agitate" vor scoate la lumina un nou campion, ramane de vazut.

Vezi toate pozele (22) Poze Campionatul Mondial Rally 2009 - Castigatori
mai multe
Publicat în categoria: Alte sporturi cu motor DATA PUBLICĂRII: 26 Octombrie 2009