Bottas castiga lejer in Austria. Vettel incheie pe 2 si isi extinde avansul in clasament

• Bottas a castigat in Austria
  • Vettel a incheiat pe doi
  • Hamilton a trecut linia de sosire al patrulea
Distribuie pe Facebook

Pilotul celor de la Mercedes-AMG Petronas, Valtteri Bottas a castigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei. Podiumul a fost completat de Sebastian Vettel si de australianul Daniel Ricciardo.

Weekend-ul nu a inceput deloc bine pentru Lewis Hamilton, dupa ce a fost penalizat cu 5 pozitii pe grila pentru ca a schimbat cutia de viteze. Singura sansa a nemtilor de la Mercedes ramanea Valtteri Bottas, care a reusit un pole-position si a plecat extraordinar in cursa de duminica.

Marele Premiu de Formula 1 al Austriei

De pe pozitia secunda, Sebastian Vettel i-a tinut piept lui Daniel Ricciardo, iar Kimi Raikkonen a fost surprins de momentul startului si a fost depasit inclusiv de Romain Grosjean. In spatele plutonului, Daniil Kvyat a ratat complet franarea in primul viraj si l-a lovit din spate pe Fernando Alonso, care la randul lui, l-a acrosat pe Max Verstappen.

Cei doi piloti au fost nevoiti sa abandoneze, in timp ce Kvyat a trecut pe la boxe pentru a-si inlocui bara fata, si a continuat cursa. Lewis Hamilton a plecat de pe 8, insa a progresat un loc dupa abandonul tanarului piltot de la Red Bull Racing, si alte doua dupa ce a trecut de Sergio Perez si de Romain Grosjean.

In turul 32, triplul campion mondial a devenit primul pilot de top care a intrat la boxe si a revenit pe circuit cu pneurile ultrasoft. Ceilalti au optat pentru supersoft-uri, iar ordinea primilor trei piloti a ramas neschimbata. Hamilton a progresat pe 4, in dauna lui Raikkonen, si a pornit in urmarirea lui Ricciardo.

Cea de-a doua parte a cursei a fost de multe ori monotona, fara dueluri semnificative si cu diferente constante intre piloti. Pe final insa, Vettel s-a apropiat la mai putin de o secunda de Bottas, iar Hamilton a incercat fara succes sa treaca de unicul pilot Red Bull Racing ramas in cursa.

Astfel, finlandezul de la Mercedes-AMG Petronas si-a trecut in cont a doua victorie din acest sezon, Sebastian Vettel a terminat pe doi, iar Ricciardo a urcat pe ultima treapta a podiumului. Hamilton a reusit un loc 4, iar diferenta dintre el si Vettel a crescut la 20 de puncte in clasamentul general.

Restul topului 10 a fost completat pe rand de Kimi Raikkonen, Romain Grosjean, Sergio Perez, Esteban Ocon, Felipe Massa si Lance Stroll.

Urmatoarea cursa va fi gazduita de legendarul circuit Silverstone din Marea Britanie si se va desfasura in weekend-ul 14-16 iulie.