Bottas s-a impus in ultima cursa a sezonului de Formula 1. Hamilton si Vettel completeaza podiumul

• Valtteri Bottas a castigat Marele Premiu din Abu Dhabi
  • Lewis Hamilton a terminat pe doi iar Vettel pe trei
  • Ultimul punct pus in joc a fost adjudecat de Felipe Massa
Distribuie pe Facebook

Finlandezul Valtteri Bottas a castigat ultima cursa a sezonului 2017 al Formulei 1, terminata in nocturna circuitului din Abu Dhabi. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton si de Sebastian Vettel.

Yas Marina este unul dintre cele mai interesante circuite din calendarul Formulei 1, iar cursa ar trebui sa te tina cu gura cascata, mai ales ca incepe pe zi si se sfarseste pe nocturna. Insa, de aceasta data plictiseala a fost la ea acasa de la inceput pana la final.

Marele Premiu de Formula 1 din Abu Dhabi

Startul a fost unul lipsit de evenimente si l-a vazut pe Valtteri Bottas pornind din pole position in fata coechipierului sau, Lewis Hamilton si al germanului de la Ferrari, Sebastian Vettel. In spate, Kimi Raikkonen lupta pe doua fronturi, o data cu Daniel Ricciardo pentru pozitia a patra si in acelasi timp cu Max Verstappen care tintea locul 5.

Bottas s-a distantat la circa doua secunde de campionul mondial din acest an, in timp ce restul pilotilor din frunte au fost la 3-5 secunde unul de altul. Monotonia a fost intrerupta doar de unele iesiri usoare in decor si de intrarile la boxe din preajma turului 20.

Weekend-ul s-a sfarsit prematur pentru Ricciardo, care dupa ce a intrat la boxe sub suspiciunea unei pene, un tur mai tarziu a fost nevoit sa abandoneze ca urmare a unor defectiuni hidraulice la monopostul Red Bull.

Majoritatea pilotilor au optat pentru pneuri supersoft, astfel ca aderenta a crescut iar cei care voiau sa forteze acum o puteau face fara nicio problema. Hamilton s-a apropiat la un moment dat de Bottas, insa nu a atacat decisiv, ba chiar a si ratat o perioada de franare si a iesit larg intr-un viraj.

Finalul cursei a fost la fel de anost. Valtteri Bottas a terminat ultima cursa a sezonului pe prima pozitie, urmat pe podium de Lewis Hamilton si Sebastian Vettel. Restul topului 10 a fost completat pe rand de Kimi Raikkonen, Max Verstappen, Nico Hulkenberg, Sergio Perez, Esteban Ocon si Fernando Alonso. Ultimul punct pus in joc a fost adjudecat de Felipe Massa, la ultima cursa din cariera in Formula 1 inainte de retragerea din activitate.