Lewis Hamilton si-a luat revansa in China. Vettel a ocupat pozitia secunda

• Lewis Hamilton a inregistrat prima victorie din acest sezon
  • Sebastian Vettel s-a pozitionat al doilea in China
  • Max Verstappent a completat podiumul
Distribuie pe Facebook

Britanicul celor de la Mercedes a castigat Marele Premiu al Chinei dupa o cursa destul de animata, in special in prima parte. Podiumul a fost completat de Sebastian Vettel si de tanarul pilot de la Red Bull Racing, Max Verstappen.

Cea de-a doua etapa a campionatului mondial de Formula 1 a fost gazduita de circuitul din Shanghai, China, si dupa o sesiune de antrenamente libere anulata, cursa de duminica a inceput pe un circuit partial umed ca urmare a ploilor din dimineata cursei.

Marele Premiu de Formula 1 al Chinei

Triplul campion mondial Lewis Hamilton a plecat excelent din pole position si a reusit sa isi pastreze pozitia in fata neamtului Sebastian Vettel, investigat de comisari pentru o posibila incalcare a regulamentului dupa ce s-a pozitionat usor in lateral pe grila. Valtteri Bottas a ramas pe locul 3, iar in spatele lui plutonul era ceva mai animat: Daniel Ricciardo l-a depasit pe Kimi Raikkonen pentru locul 4, iar Max Verstappen a condus excelent si a urcat pe locul 7, dupa ce luase startul de pe 16.

Primul care a intrat la boxe pentru pneuri soft a fost Vettel, care a profitat de aparitia unui Safety Car virtual determinat de un acrosaj intre Sergio Perez si Lance Stroll. Pilotul celor de la Williams a ramas prins in "capcana" de pietris si a fost nevoit sa abandoneze in turul 2. Cateva minute mai tarziu, Antonio Giovinazzi a pierdut inexplicabil controlul volanului pe linia dreapta, chiar inainte de linia de sosire, si s-a lovit violent de parapet.

Safety-car-ul si-a facut aparitia pe circuit, iar pilotii au folosit aceasta intrerupere pentru a schimba pneurile intermediare cu unele soft. Singurii care au optat pentru alta strategie au fost pilotii celor de la Red Bull Racing, care au trecut pe supersoft-uri. Hamilton a ramas in continuare lider in fata lui Ricciardo, Raikkonen si Verstappen, iar noul sau coleg de echipa, finlandezul Bottas a derapat chiar inainte de restart, si a coborat de pe 5 pe 12.

Masina de siguranta s-a retras la boxe la finalul turului 7, iar imediat dupa, Verstappen a trecut cu usurinta de Raikkonen, pentru ca mai apoi sa il depaseasca si pe Ricciardo, pentru locul 2. Sebastian Vettel si-a atacat decisiv colegul de echipa, mai apoi urmand Ricciardo si Verstappen, care a cedat presiunii si a blocat fata in virajul 14.

Restul cursei a fost lipsita de evenimente, iar Hamilton a reusit sa-si mentina pozitia in fata lui Vettel pana la finalul celor 56 de tururi. Ultimul loc pe podium a fost ocupat de Max Verstappen care a rezistat unui atac tarziu venit din partea coechipierului sau, Ricciardo. Bottas a incheiat cursa pe pozitia a sasea, iar restul Top-ului 10 a fost ocupat pe rand de Carlos Sainz, Kevin Magnussen, Sergio Perez si Esteban Ocon, pilotul celor de la Force India.

Urmatoarea etapa din campionatul mondial de Formula 1 va fi gazduita de circuitul din Bahrain, si se va desfasura in week-end-ul 14-16 aprilie.