Marele Premiu al Coreei de Sud - Rezultate complete, plus imagini cu fetele de la start

• Sebastian Vettel a castigat Marele Premiu al Coreei de Sud
  • Podiumul a fost completat de Raikkonen si Grosjean
  • Urmatoarea etapa va avea loc in Japonia
Distribuie pe Facebook

Sebastian Vettel a demonstrat inca o data ca este pe val, pilotul german obtinand weekendul acesta a patra sa victorie consecutiva, respectiv cea de-a opta victorie din acest sezon.

Coreea de Sud a gazduit in perioada 4 - 6 octombrie, la Yeongam, cea de-a 14 etapa a Campionatului Mondial de Formula 1 din 2013. A fost o etapa plina de tensiune si incidente, o etapa la finalul careia s-a impus din nou Sebastian Vettel. Pilotul german a bifat astfel cea de-a patra sa victorie consecutiva, respectiv cea de-a opta victorie din acest sezon si se afla la un singur de cel de-al patrulea titlu de campion din cariera sa.

Locul doi a fost ocupat de finlandezul Kimi Raikkonen, in timp ce pe ultima treapta a podiumului a venit francezul Romain Grosjean, ambii piloti ai echipei Lotus-Renault. Fernando Alonso, principalul urmatoritor al lui Sebastian Vettel a fost nevoit sa se multumeasca la finalul celor 55 de tururi cu locul sase, pilotul spaniol reducandu-si astfel considerabil sansele de a castiga in acest an un nou titlu de campion mondial.

Iata insa cum arata, in detaliu, clasamentul cu rezultatele din cadrul Marelui Premiu al Coreei de Sud, cea de-a 14-a etapa a actualului sezon din Formula 1: