4Tuning.ro > 4Tuning Help > Probleme tehnice > Motor > Buna, am un ford focus ghia 1....

Bun venit Guest pe 4Tuning Help!

Aici primesti ajutor si raspunsuri la intrebari de la ceilalti membri ai comunitatii.

Fa-ti cont

Alerta intrebare noua

Aboneaza-te pentru a primi un e-mail de indata ce este postata o intrebare noua.

Intrebari in functie de categorie

Subiecte populare

Vezi toate subiectele »

Cautari frecvente

0 voturi

Buna, am un ford focus ghia 1.6 tdci 109 cai si am probleme cu ea. Imi arunca ulei,si nu stiu care este motivul, păreri?

Buna , am schimbat ambele furtune de aer , capacul culbutor , am fost si am testat injectoarele deoarece avem ulei acolo. Am fost la 3 mecanici , 3 păreri diferite.... ba ca trebuie desfăcut motorul, umblat la chiuloasa , curățat, spălat tot si sa vedem pe unde arunca. Ba ca turbina ca da prea multa presiune si imi sparge furtunele. Ba ca e un senzor de la clapeta se accelerație. Nu ma pricep la mecanica mai deloc.... sunt din timișoara Dacă mă poate îndruma cineva către un servici bun, fără ovarom sau bogmiradi sau la tot felul de garaje.

Imagini atasate

A intrebat Sttanciu (170 puncte) acum 7 ani in categoria Motor

2 Raspunsuri

+1 vot
A raspuns banujordi (520 puncte) acum 7 ani Iti propun in felul urmator :ori te duci la service si desfaci motorul cap , coada
Ori te duci si pui testerul pe ea
iti recoman prima varianta pentru ca asa vezi si alte probleme daca ai
Sper sa te fii ajutat  
Bafta!!
0 voturi
A raspuns Sttanciu (170 puncte) acum 6 ani Asa mi a spus un mecanic sa desfac motorul, Sa se uite la chiuloasa,etc. Din pacate pe test nu da nimic. Nici la cei de la ford. Am zis ca o las asa pana pusca ceva si atunci stiu ce e. M am săturat de mecanici astea. Ba ca e capacul culbutor,  ba furtunu, ba turbo. Imi arunca ulei pe la mai multe furtune(pe la garnituri). Dar foarte putin, nivelul uleiului nu scade. Ms frumos