4Tuning.ro > 4Tuning Help > Taxa auto 2012 > 2-lea set de numere rosii?

Bun venit Guest pe 4Tuning Help!

Aici primesti ajutor si raspunsuri la intrebari de la ceilalti membri ai comunitatii.

Fa-ti cont

Alerta intrebare noua

Aboneaza-te pentru a primi un e-mail de indata ce este postata o intrebare noua.

Intrebari in functie de categorie

Subiecte populare

Vezi toate subiectele »

Cautari frecvente

+1 vot

2-lea set de numere rosii?

Buna, 

Am achizitionat o masina si mi-sa expirat primul nr rosii. As vrea sa inmatriculez definitiv dar pentru asta imi trebuie inca un set de nr. rosii ca so pot sa ma deplasez cu masina.

Intrebarea mea este ce documente trebuie sa am la inmatriculare?

La prima inmatriculare era:  copie de buletin,  o taxa de 7RON, o taxa de 13 RON, asigurarea, si 40 ron pentru numarul, si cererea de numar provizoriu, dovada de proprietar

La doilea numar am gasit ca: 

"Pentru al 2-ea si al 3-ea rand de numere aceleasi acte plus taxa de 32 lei CEC, BCR taxa de certificat de inmatriculare care se elibereaza cand inmatriculezi masina cu numere negre , si 52 lei la taxe si impozite, si certificat de rol fiscal, acestea din urma doar copii, sunt valabile si pentru inmatricularea definitiva."

deci imi trebuie:

1.copie de buletin, cererea de numar provizoriu, dovada de proprietar 

2.taxa de 9RON,

3. taxa de 13 RON,

4.asigurarea,

5. 40 ron pentru numarul

6. + 32 lei CEC, BCR taxa de certificat de inmatriculare care se elibereaza cand inmatriculezi masina cu numere negre

7. +52 lei la taxe si impozite (unde le platesc???)

8.  + certificat de rol fiscal ( asta e fiscalul????)

 

Am mai citit ca trebuie sa ma programez la RAR ca sa-imi da al doilea numar rosii. Este adevarat? 

primele 1-5 trebuie sa le platesc inca o data, sau numai unele din ele?

 

Sau e mai usor sa o duc masina la RAR/ITP cu o platforma?

Multumesc

A intrebat ScienceNerd (1,070 puncte) acum 9 ani in categoria Taxa auto 2012

editat de ScienceNerd acum 9 ani

Distribuie pe Facebook

1 Raspuns

Comentarii:

A comentat ScienceNerd (1,070 puncte) acum 9 ani

editat de ScienceNerd acum 9 ani

am citit articolul asta de aici este citatul,  am intrebat inca o data pentru ca nu am vazut asemenea pe alte situri:).

Poate sa-mi raspunda cineva care a SCOS numere rosii de doua oara?