Vinales isi trece in cont a doua victorie la Yamaha. Valentino Rossi termina pe doi in Argentina

• Maverick Vinales a castigat in Argentina
  • Marc Marquez a pierdut fata motorului in turul 4
  • Podiumul a fost completat de Valentino Rossi si de Cal Crutchlow
Distribuie pe Facebook

Maverick Vinales a castigat Marele Premiu al Argentinei care s-a desfasurat in weekend-ul care tocmai a trecut pe circuitul Termas de Rio Hondo. Podiumul a fost completat de Valentino Rossi si de Cal Crutchlow.

Marele Premiu al Argentinei a fost gazduit in acest weekend de circuitul Termas de Rio Hondo si a avut o semnificatie aparte pentru multiplul campion mondial Valentino Rossi care a luat startul in cea de-a 350-a cursa din cariera.

Marele Premiu al Argentinei la MotoGP

Ca urmare a sesiunii de calificari, Marc Marquez a plecat in cursa din pole-position si a reusit sa puna rapid 2 secunde intre el si pilotii din spate. Insa bucuria spaniolului nu avea sa tina foarte mult, deoarece in cel de-al patrulea tur a pierdut fata Hondei RC213V si a fost nevoit sa abandoneze.

Primul care a profitat de aceasta greseala a fost Maverick Vinales, ajuns pe 2 dupa ce a plecat din grila de pe locul 6. In spatele sau, Cal Crutchlow si Valentino Rossi se luptau pentru pozitia a doua, insa experienta Doctorului avea sa-si spuna cuvantul in turul 19 cand a reusit sa treaca de britanicul de la LCR Honda.

Locul 4 a fost ocupat de Alvaro Bautista, iar Johann Zarco, pilotul celor de la Yamaha Tech 3, a terminat pe 5, in fata coechipierului Jonas Folger. Scott Redding a incheiat pe 8, urmat de Jack Miller si Karel Abraham, care a incheiat in Top 10 pentru prima data din 2012.

A fost o cursa cu multe surprize placute dar si cu multe neplacute, in special din partea pilotilor echipelor Ducati si Honda Repsol, care au ramas cu un gust amar si cu cateva puncte pierdute in clasamentul general. Dani Pedrosa a pierdut motocicleta in turul 14, in acelasi loc ca si Marquez, Jorge Lorenzo s-a acrosat cu Andrea Iannone in primul viraj, iar Andrea Dovizioso s-a vazut "luat pe sus" de Aleix Espargaro in virajul 5.

Urmatoarea etapa a campionatului mondial de MotoGP va avea loc in weekend-ul 21-23 aprilie si va fi gazduita de "The Circuit of the Americas" din Texas.