A restaurat la perfectie un MERCEDES 190E din zilele de glorie ale DTM-ului. Cum arata

• Pregatita pentru DTM de echipa lui Helmut Marko
  • A concurat in cursa de 1000 de km de la Bathurst in 1986
  • Restaurata la perfectie de un fost pilot de curse
Distribuie pe Facebook

Un fost pilot de curse din Australia a restaurat un Mercedes-Benz 190E 2.3-16 in specificatie de Grupa A. Masina cu pricina a fost construita initial pentru Campionatul German de Turisme.

In anii '80, acest Mercedes-Benz 190E 2.3-16 a fost pregatit de echipa celebrului Helmut Marko (in prezent consilier al echipei de Formula 1 Red Bull Racing) pentru a participa in Campionatul German de Turisme, sau DTM pe scurt.

Mercedes-Benz 190 E 2.3-16 restaurat

Numai ca masina in cauza a fost importata la scurt timp in Australia, acolo unde a participat la o cursa de anduranta de 1000 de kilometri pe circuitul Mount Panorama (Bathurst). Se intampla in 1986 si chiar daca la volan s-a aflat un fost campion mondial de F1, Denny Hulme, Mercedes-ul a terminat cursa pe locul 9.

Imediat dupa, acest 190E, impreuna cu un altul identic care a concurat in aceeasi cursa de 1000 de kilometri, a fost vandut unui pilot local care a alergat cu ele in cateva curse interne. Cativa ani mai tarziu au fost modificate pentru a concura in alte campionate din Australia si ulterior au fost vandute in Statele Unite ale Americii.

In 2012 au fost readuse in Australia iar exemplarul din aceste imagini a fost cumparat si restaurat la perfectie de Andrew Miedecke, pilotul celuilalt 190E care a concurat in 1986 la Bathurst. "Am cumparat-o pentru ca aveam amintiri frumoase cu ea. Bathurst 1986 a fost prima mea cursa de turisme," a recunoscut el.

Cat despre masina, australianul isi aduce aminte ca "Era incredibila in partea superioara a circuitului si pe portiunea "The Esses". Nu avea rival pe franari si era foarte stabila in viraje."

Mercedes-Benz sarbatoreste in 2019 125 de ani de implicare in motorsport iar echipa de Formula 1 a constructorului german tocmai si-a trecut in palmares cel de-al saselea titlu mondial la constructori, dupa ce Valtteri Bottas si Lewis Hamilton au terminat pe locul 1, respectiv 3, Marele Premiu al Japoniei.