Vettel obtine victoria pentru Scuderia Ferrari in Brazilia. Hamilton a terminat cursa pe 4

• Vettel a castigat in Brazilia
  • Podiumul a fost completat pe rand de Bottas si Raikkonen
  • Lewis Hamilton a terminat pe locul 4 dupa ce a plecat din pitlane
Distribuie pe Facebook

Sebastian Vettel a castigat Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, gazduit de circuitul Jose Carlos Pace (Interlagos). Podiumul a fost completat de Valtteri Bottas si Kimi Raikkonen, iar Lewis Hamilton a terminat pe 4.

Penultima cursa din acest sezon al Campionatului Mondial de Formula 1 a avut un start plin de evenimente. Sebastian Vettel a plecat foarte bine de la start si a preluat conducerea cursei in primul viraj, veteranul Alonso l-a depasit pe Perez pentru locul 5, iar la finalul primului tur masina de siguranta a intrat pe pista.

Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei

De vina pentru aceasta intrerupere a cursei au fost intai de toate Kevin Magnussen, Stoffel Vandoorne si Daniel Ricciardo care s-au acrosat. Mai apoi, Esteban Ocon a incercat sa-l depaseasca pe exterior pe Romain Grosjean, numai ca francezul de la Haas a pierdut spatele monopostului si l-a scos din cursa pe Ocon.

La reluarea cursei, Felipe Massa (la penultima sa cursa de F1 din cariera) a trecut de Alonso, iar Lewis Hamilton care a plecat de pe linia boxelor dupa accidentul din calificari, a inceput seria unor depasiri ca in vremurile bune. Cvadruplul campion mondial a ajuns pe 10 in turul 8, urmand ca pana in turul 22 sa ajunga pe 5, in spatele lui Verstappen, de care il desparteau peste 9 secunde.

Toti pilotii de top au optat pentru o singura oprire la boxe, pentru inlocuirea supersofturilor cu softuri. Plecand cu aceasta guma din pitlane, Hamilton a devenit lider cu patru secunde avans in fata lui Vettel, care multumita echipei de la boxe a reusit sa iasa in fata lui Bottas dupa efectuarea pitstopului.

Totul a revenit la normal, cu neamtul de la Ferrari in fruntea plutonului, in turul 44 cand Hamilton a schimbat pneurile soft cu cele supersoft. Britanicul a revenit pe 5 si a pornit in urmarirea lui Verstappen, pe care l-a depasit destul de usor in turul 59.

Urmatorul pe lista era Raikkonen, pe care daca reusea sa-l depaseasca, Lewis ajungea pe ultima treapta a podiumului. Insa, in ciuda mai multor incercari, Iceman si-a pastrat calmul si nu a cedat in fata unui Hamilton care-si dorea cu orice pret locul 3.

Asadar, cursa a fost castigata de Sebastian Vettel iar podiumul a fost completat pe rand de Valtteri Bottas si Kimi Raikkonen. La finalul celor 71 de tururi, topul 10 arata cam asa: Lewis Hamilton pe 4, Max Verstappen pe 5, Daniel Ricciardo pe 6, Felipe Massa pe 7, pe pozitia a 8-a Sergio Perez, iar Nico Hulkenberg a luat ultimul punct pus in joc.

Ultima cursa din aceasta stagiune va avea loc in Abu Dhabi si va fi gazduita de circuitul Yas Marina. Aceasta se va desfasura in weekend-ul 24-26 noiembrie.