Petrut Florescu, castigator in Cupa Romaniei la clasa KF3

Petrut Florescu a castigat cursa clasei KF3, la prima editie a Cupei Romaniei la Karting.
Distribuie pe Facebook
In calificari, Petrut l-a devansat cu 3 zecimi de secunda pe urmaritorul sau. In plus a fost cu o zecime de secunda mai rapid decat cel mai bun pilot de la categoria seniorilor, KZ2. "M-am inteles bine cu kart-ul. Am avut mici probleme cu aderenta din cauza temperaturilor scazute. Cred ca in prefinala si finala este loc de mai bine", a declarat Petrut Florescu dupa calificari.
In prefinala, Petrut a plecat primul si s-a impus cu un avans de jumatate de secunda fata de concurenta. Tanarul de 13 ani a ramas cel mai rapid si in in sesiunea de warm-up.
In finala, Petrut a castigat fara nicio problema, cu un avantaj de 5 secunde si 7 zecimi. "A fost un week-end bun, mai ales ca am folosit materialul de anul trecut. In toate sesiunile, cu o singura exceptie, am reusit timpi la fel de buni ca cei de la clasa KZ2", a declarat Petrut Florescu.

Aceasta cursa a fost ultima din Romania in 2012 pentru Petrut Florescu, care si-a demonstrat odata in plus dominanta intre juniorii autohtoni.